Dzimumzīmes un to nozīme organismā

18. July 2017 Uncategorized 0

dzimuzīmes; to nozīme

Dzimumzīmes jeb ādas veidojumi netiek pārbaudītas tik bieži, cik nepieciešams. Ja pārbaudi novilcina un tā ir bijusi ļaundabīga, sekas var būt ļoti smagas. Izaugumu pārbaude mūsdienās norisinās ļoti vienkārši, izmantojot nesāpīgu diagnostikas metodi dermatoskopiju, ko vēlams veikt vismaz reizi gadā.

To nozīme  vissvarīgākā ir tieši rudens periodā, jo vasarā saules ietekmē var rasties jauni ādas veidojumi,  kas īpaši aktuāli tas ir cilvēkiem, kas bieži uzturas atklātos saules stariem darba laikā vai sauļojoties. Ļoti vēlamas ir pārbaudes pirms vasaras sezonas, lai ārsts var atklāt veidojumus, kas no saules stariem jāsargā īpaši, kā arī pēc tam novērotu, vai izveidojušās jaunus.

Pašlaik iespējams dzimumzīmes attēlu saglabāt un pēc tam salīdzināt, lai sapratu, vai vērojamas izmaiņas. Tādēļ ir lielāka iespēja izvairīties no veidojumu izoperēšanas, jo to iespējams dinamiski novērot. Ja atkārtotu apmeklējumu laikā tā nemainās, operācija nebūs jāveic.

Dermatoskolpija ir vienkārša un efektīva pārbaudes metode

Deratoskopija ļauj ļoti precīzi diagnosticēt visus ļaundabīgos procesus ādā, īpaši atzīmējot bīsatamo melanomu jeb ādas vēzi. Regulāras pārbaudes ļaus novērst slimības izplatību un to sākt ārstēt jau agrīnajās stadijās. Dermatoskopijas laikā dermatologs vizuāli novērtē dzimumzīmes stāvokli uz visa ķermeņa, arī galvas matainajā daļā, padusēs, muguras zonā, uz plaukstām, pēdām. Tālāk ar speciālu ierīci speciālists pēta lielākos izaugumus, kas potenciāli varētu būt nelabvēlīgi. Īpaša vērība tiek pievērsta vietām, kas ikdienā tiek traumētas, piemēram, ar apakšveļu vai rotām.

Kādos gadījumos steidzami jāvēršas pie speciālista

Pie dermatologa vizīte jāpiesaka, ja konstatē, ka ādas izaugums mainījies – krāsa, forma, tā kļuvusi lielāka vai asimetriska, tai ir slikti pamanāmas maliņas. Tas var būt pirmais signāls slimību perēklim.  Visnopietnākais signāls par problēmām ir sekojošos gadījumos:

  • mainās krāsa (sevišķi smagi var būt, ja vienā izaugumā ir redzamas pat vairākas krāsas);
  • jūtama kņudoša, niezoša, sāpīga sajūta.
  • pēc traumām uz dzimumzīmēm veidojas čūlas, tā asiņo.

Dzimumzīmi var noņemt ar lāzeru

Nereti ārstu ieteikums noņemt ādas veidojumus izraisa bailes, jo šķiet, ka tās ir bijušas ļaundabīgas. Patiesībā ārsti var ieteikt noņemt arī labdabīgus ādas veidojumus, kas rada potenciālu risku nākotnē, piemēram,  ir izvirzītas virs ādas un rada traumatisku risku, jo var tikt noplēstas vai norautas. Ieteicams atbrīvoties no izaugumiem, kas rada vizuālus defektus un traucē sejas rajonā,  uz kakla vai rokām.