Alternatīvi veidi, kā piesaistīt naudu savam uzņēmumam

30. September 2016 Uncategorized 0

altumLai personīgais bizness zeltu un plauktu, ar uzņēmuma dibināšanu vien nepietiks. Būs nepieciešams to regulāri attīstīt, papildināt un uzlabot savas kompānijas piedāvājumu. Arī sekot līdzi tam, vai pieprasījums tiešām aug, nevis lēnām zūd un krītas.

Diemžēl šī attīstība pieprasa naudas līdzekļus, kuri visdrīzāk nebūs mērojami ne desmitos, ne arī simtos eiro, šīs izmaksas būs krietni augstākas, tādējādi arī grūtāk iegūstamas. Tomēr, lai arī tas nav viegli, uzņēmēji vienmēr meklē iespējas, kā gūt papildus līdzekļus.

Var izdalīt trīs zināmākos alternatīvos veidus, kā piesaistīt savam uzņēmumam finansējumu, neatkarīgi no uzņēmuma darbības sfēras un veida.

  1. Pastāv iespēja savai profesionālajai darbībai piesaistīt investoru, kas attiecīgi piesaistītu naudas līdzekļus. Investori Latvijā iedalāmi divās grupās, tie ir riska kapitāla fondi vai privātie, saukti arī par biznesa eņģeļiem. Ieguldot līdzekļus uzņēmumā, riska kapitāla fonds kļūst par tā līdzīpašnieku un aktīvi iesaistās biznesa attīstībā. Gadījumā, ja attīstība bijusi veiksmīga, fonds savu daļu no uzņēmuma pārdod, tā atpelnot savulaik ieguldīto summu. Privātie investori ir turīgas privātpersonas, tās iegulda naudu kompānijās, taču līdzīgi riska kapitāla fonda gadījumam, arī šie investori vēlēsies līdzdarboties biznesa dzīvē, lēmumu pieņemšanā. Ieinteresēt potenciālo investoru varēs ar labi izstrādātu darbības plānu, pārliecinātību par savu biznesu, idejām, to lietderību, ieguvumiem nākotnē, kā arī ar uzņēmēja pašatdevi un degsmi. Vērā tiks ņemta arī piedāvājuma oriģinalitāte, inovāciju esamība, orientēšanās gan uz mūsu, gan ārzemju tirgu.
  2. Iespējams pievērsties arī Eiropas fondam, esošajiem piedāvājumiem. Uzņēmējiem Latvijā tiek piedāvātas dažādas programmas, kas palīdz saņemt līdzekļus projektu īstenošanai. Pēdējo gadu laikā savā slavas gājienā dodas tādas atbalsta programmas kā ERASMUS jaunajiem uzņēmējiem, Biznesa (startup) akselerators Commercialization Reactor, startup informatīvā platforma Labs of Latvia. Šīs un citas programmas piedāvā LIAA (Latvijas investīciju un attīstības aģentūra) un Attīstības finanšu institūcija ALTUM . LIAA ir ekonomikas ministra aizgādībā, nodarbojas ar atbalsta sniegšanu eksportēt gribētājiem, kuri meklē sadarbības partnerus ārpus Latvijas. Toties ALTUM visbiežāk sniedz atbalstu tiem uzņēmējiem, kas kādā veidā veicina tautsaimniecības attīstību Latvijā. Uz finansējumu var pretendēt kā biznesa iesācēji un jaundibinātie komersanti, tā arī pieredzējuši uzņēmēji, kuri vēlas celt konkurētspēju. Šo organizāciju nodrošinātais valsts atbalsts var būt ne tikai materiāls, bet arī informatīvs.
  3. Vienmēr aktuāli un pieejami ir arī aizdevumi gan fiziskām, gan juridiskām personām. Tos piedāvā banku, bet arī nebanku jeb privātie kreditori. Parasti tās būs lielas aizņēmumu summas, tādēļ liela būs arī procentu likme. Nereti kredītdevēji pieprasīs arī ķīlu, kas varētu izpausties kā galvojums (tātad būs nepieciešams galvotājs) vai drošības nauda. Lai aizdevums tiktu izsniegts, būs jāpamato tā nepieciešamība, kādas attīstības perspektīvas pavērtu aizdevuma esamība. Ja kreditors uzskatīs, ka dotā uzņēmuma biznesa plāns ir nepilnīgs, nefunkcionāls, darbība nedos augļus, gaidītos rezultātus, tad aizdevums var tikt atteikts. Izvēloties aizdevumu, jāatceras, ka tas tuvākajā laikā būs jāatmaksā.

Tas, kāds ir atbilstošākais atbalsta un naudas piesaistes veids, jāizspriež uzņēmēja īpašniekam, izvērtējot visus piedāvātos variantus, ieguvumus un varbūt pat sekas. Neatkarīgi no izvēles jāzina, kā iegūtos līdzekļus efektīvi izmantot, lai būtu redzams pozitīvs naudas pielietojuma rezultāts.

Un jāņem vērā, ka apgalvojums par nespēju attīsties Latvijā, visticamāk ir aplams. To, kāds būs biznesa ceļš, nosaka galvenokārt gājējs jeb darītājs, tā ieguldītais laiks, spēki, idejas un ticība.