Kāpēc svarīgi apmeklēt zobu higiēnistu?

27. August 2016 Uncategorized 0

higiēnaRunājot par mutes dobuma veselību, sabiedrībā bieži vien tiek pieminēta zobārsta apmeklēšana, piemirstot, ka ir vēl viens speciālists, pie kura mums vajadzētu doties tikpat regulāri, un tas ir zobu higiēnists. Profesionāli veiktai zobu higiēnai ir vairāki plusi – pirmkārt, tās laikā iespējams konstatēt, vai pacientam nedraud zobu kariess, tāpat iespējams novērst dažādus smaganu iekaisumus un asiņošanu, kā arī šī procedūra palīdz ilgāk saglabāt svaigu elpu.

Profesionālo higiēnu zobu higiēnists parasti veic, izmantojot speciālus instrumentus, un šī procedūra ilgst aptuveni stundu. Tās laikā no zobiem tiek noņemts aplikums, kā arī notīrīta smaganu virsējā kārta, pievēršot uzmanību tām vietām, kur ikdienā pacients ar zobu birsti vai zobu diegu nespēj piekļūt.

Ne visiem zināms, ka pirms došanās pie zobārsta jāapmeklē zobu higiēnists, jo pēc higiēnas veikšanas zobārsts labāk varēs saskatīt bojājumus, kā arī ievietotās plombas turēsies ilgāk. Dažās zobārstniecības klīnikās Latvijā ir ieviesta sistēma, ka pacientam vispirms ir jādodas pie zobu higiēnista, un tikai tad viņš var apmeklēt zobārstu. Kādēļ tas nepieciešams? Vienkāršā valodā runājot, zobu higiēnists attīra cilvēka mutes dobumu, lai tajā kvalitatīvāk un vienkāršāk būtu iespējams veikt stomatoloģiskas manipulācijas.

Dažkārt pacienti, kuriem veikta profesionāla zobu higiēna, pamana, ka viņu zobu starpas kļuvušas izteiktākas. Pirms tam, ar mēli novelkot gar zobiem, likās, ka  visi ir vienā līnijā, jo zobi dzīvojuši aplikumā.

Ja zobu higiēnists tiek apmeklēts divreiz gadā, viņam retāk bojājas zobi, jo teju ikvienu mutes dobuma problēmu rada baktērijas, kuras atrodas mūsu zobos un smaganās. Parūpējies par mutes veselību savlaicīgi:

http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/zobu-higiena/

Vairākās Rietumvalstīs ir ieviesta sistēma – ja cilvēks regulāri dodas pie zobu higiēnista, vecumdienās viņš saņem atlaides zobu protezēšanai. Un tā, kā zināms, ir ne tikai nepieciešama šajā vecumā, bet arī salīdzinoši dārgi izmaksā.

Kas būtu jāzina par zobu higiēnu?

 • Zobu higiēnists jāapmeklē divreiz gadā, vēlams, pirms došanās pie zobārsta;
 • Zobu higiēnas procedūras izmaksas dažādās klīnikās atšķiras, taču tās variē summās no 30 līdz 60 eiro;
 • Ja jūs esat slinks zobu tīrītājs un darāt to tikai vienreiz dienā, tad ieplānojiet šo rituālu pirms gulētiešanas;
 • Visgrūtāk zobus ir attīrīt, ja ēstas rozīnes, karameles un īrisi. Pēdējie zobus bojā visvairāk;
 • Ēdot šokolādi, ieteicams apēst visu tāfelīti uzreiz, nevis našķēties pa vienam gabaliņam, ik pēc laika. Pēc tam vēlams izskalot muti;
 • Košļājamā gumija nav domāta zobu attīrīšanai, bet gan siekalu daudzuma palielināšanai, lai tās attīrītu zobus;
 • Tīrot zobus, neaizmirstiet notīrīt arī mēli.

Kā notiek zobu higiēnas procedūra?

 • Vispirms tiek novērtēta mutes dobuma un zobu veselība, kā arī sniegti padomi tās uzlabošanai;
 • Tiek noņemts mīkstais un cietais aplikums;
 • Zobus nopulē ar abrazīvo pastu un gumijas suku;
 • Zobu starpas tīra, izmantojot speciālu zobu diegu;
 • Jutīgiem zobiem uzklāj fluora lakas kārtu;
 • Nobeigumā visiem zobiem uzliek fluora gelu, kas jātur 3 minūtes, bet pēc jāizspļauj. Stundu pēc higiēnas procedūras, muti nedrīkst skalot.