Mutes veselības ietekme uz vispārējo veselības stāvokli

09. May 2016 Uncategorized 0

            zobārstniecībaVarētu likties, ka mutes veselība ir kādā veidā atrauta no vispārējās ķermeņa veselības. Saprotami, jo esam kārtīgi nodalījuši visas veselības aprūpes specializācijas, zobārstniecību un stomatoloģiju nodalot no slimnīcām, poliklīnikām utt. tomēr nevajadzētu domāt, ka zobārsts nav tikpat svarīgs ārsts kā citi – šis speciālists ne vien palīdzēs atbrīvoties no zobu sāpēm un uzlabot mutes izskatu, bet arī ilgtermiņā uzlabos dzīves kvalitāti un tātad arī vispārējo veselību!

            Arvien vairāk medicīnisko pētījumu pierāda saikni starp kvalitatīviem zobārsta pakalpojumiem un vērā ņemamiem vispārējās veselības ieguvumiem – pie rezultātiem uzskaitītas sliktas mutes veselības problēmas, kas sevī ietver visu sākot ar biežiem skolas un darba kavējumiem līdz pat dažādām novājinošām slimībām un depresijas. Arvien vairāk pētnieku apgalvo, ka zobārstniecības ietekme uz dzīves kvalitāti ir ārkārtīgi augsta un tādēļ nevajadzētu taupīt tai ne laiku, ne līdzekļus.

            Kā piemēru var minēt pētījumu, kas atklājis saikni starp smaganu slimībām un artēriju sašaurināšanos – šāds process var novest pat pie sirdslēkmes un insulta. Lielbritānijas pētnieki pierādījuši, ka pacientiem, kuriem mutē ir augsts tajā atrodamo 11 veidu baktēriju līmenis, kas rada dažādas slimības, palielinās artēriju sieniņu biezums, kā arī augstāks balto asinsķermenīšu līmenis – šādas izmaiņas palielina iespēju saskarties ar sirdstrieku, insultu un citām nopietnām sirds veselības problēmām. Pētnieki gan vēl meklē tā tiešos cēloņus, tomēr šobrīd izvirzīta teorija, ka baktērijas spēj no inficētajām smaganām nonākt pacienta asinsritē un piestiprināties artērijās jau esošiem tauku nogulsnējumiem, tādējādi padarot tos vēl lielākus.

            Tieši tādēļ, lai uzlabotu mutes veselību un līdz ar to arī vispārējo pašsajūtu, nepieciešams ikdienā domāt par mutes dobuma kopšanu. Pareiza un sistemātiska tā kopšana ir izšķirošais faktors, kas palīdzēs izvairīties no iekaisumiem un dažādām slimībām visos vecumos. Lai to paveiktu, regulāri un kārtīgi, vismaz divas reizes dienā, jātīra zobi, jāizvairās no dažādām cukurotām uzkodām starp ēdienreizēm, pēc ēdienreizēm jālieto košļājamā gumija, lai normalizētu pH līmeni, kā arī regulāri jāpārbauda zobu un mutes dobuma veselības stāvoklis pie zobārsta.

            Veselības organizācijas visā pasaulē aicina cilvēkus vairāk uzmanības pievērst arī mutes dobuma kopšanai, lai krietni uzlabotos viņu dzīves kvalitāte. Kā pierāda pētījumu rezultāti, tas var arī samazināt iespējamību sasirgt ar nopietnākām sirds un asinsvadu slimībām, tādēļ varbūt reizi pa reizei ielikt kādu plombi nav nemaz tik ļauni.