Kādu siltumnīcu iegādāties?

07. April 2016 Uncategorized 0

kādu siltumnīcu izvēlētiesPirms iegādājieties siltumnīcu, jāzina, kas tajā tiks audzēts. Tā varēsim izvēlēties gan pareizo izmēru siltumnīcu, gan pareizo karkasu un segumu. Jo mazāka siltumnīca, jo biežāk tā būs jāvēdina – maza siltumnīca saulē vairāk sakarst.

Izvēloties segumu zinām, ka plēve ir viens no visizplatītākajiem siltumnīcu seguma materiāliem un plēves siltumnīcas galvenokārt iecienījuši tie, kas siltumnīcā augus audzē no pavasara līdz vēlam rudenim. Tomēr plēves kalpošanas laiku visvairāk ietekmē sals un saules stari, it īpaši agrā pavasara saules stari, jo šajā laikā saule ir īpaši spoža un gaiss tīrs no putekļiem. Salīdzinot ar stikla siltumnīcām, plēves kalpošanas ilgums būs krietni īsāks. Turklāt plēvei ir lielākas siltuma izvadīšanas spējas, kā rezultātā gaisa temperatūra naktīs plēves siltumnīcās ir zemāka, nekā stikla. Tas ir īpaši būtisks pavasarī un rudeņos, salnu laikā.

Tomēr plēve ir viegla un elastīga un nodrošina labu gaismas caurlaidību. Gan PE (polietilēna), gan EVA (etilvinilacetāta) plēve ir iecienīti siltumnīcu seguma materiāliem. Varam atrast līdz pat 300 mikroniem biezu plēvi. Tā kā ultravioleto staru ietekmē polietilēns noārdās, lai palielinātu plēves kalpošanas laiku, ražošanas procesā polietilēnam tiek pievienoti stabilizatori – speciālas vielas, kas aizsargā materiālu no noārdīšanās saules staru ietekmē – kas arī norāda mikronu daudzumu un nepieciešamību. Plēves kalpošanas laiks būs atkarīgs no pievienotā stabilizatora markas un daudzuma.

Armēta plēve ir ar iestrādātiem polipropilēna diegiem, lai palielinātu plēves mehānisko izturību. Tas pilda 3 funkcijas, nodrošina plēves ilglaicīgāku kalpošanu, pasargā augus no tiešas saules ietekmes un uzlabo siltumizolācijas īpašības.

Savukārt Plēves ar EVA piejaukumu, tāpat kā armētās plēves ir stabilizētas (izturīga pret UV stariem un temperatūras svārstībām), ar labu siltumizolāciju un līdz pat 98% gaismas caurlaidību. EVA plēvei arī ir ilgs kalpošanas laiks – līdz pat 8 gadi.

Ja vēlamies stikla siltumnīcu, tad plusus vairāk spēs novērtēt tie, kas siltumnīcā audzē augus cauru gadu. Stikla segumam ir augsta gaismas caurlaidība un liela izturība pret abrazīvo nodilumu, kas ļauj saglabāt vizuālo izskatu ļoti ilgu laiku. Gan jāņem vērā, ka stikla siltumnīcām ir nepieciešama precīza montāža. Stikls ir smagāks seguma materiāls, nekā plastikāta vai plēves, līdz ar to prasa ļoti izturīgu siltumnīcas konstrukciju ar papildus atbalsta elementiem.

Izvēloties polikarbonāta siltumnīcas, tās apvieno stikla un plēves pozitīvās īpašības, bet to montāžai ir nepieciešamas iemaņas un speciāli darba rīki. Ja uzstādot siltumnīcu, netiek lietots speciāls hermetizēšanas elements, starp polikarbonāta kārtām var tikt ūdens, kā rezultātā samazinās gaismas caurlaidība, ar laiku savairojas aļģes un materiāls kļūst zaļš, kā rezultātā pazūd gaismas caurlaidība.

Dažādu segumu siltumnīcas internetā: http://220.lv/lv/darzam/siltumnicas

Lai kāda seguma siltumnīcu arī mēs neizvēlētos, zinātāji iesaka siltumnīcā ielikt tvertni ar akmeņiem, smilti vai ūdeni, kas pa dienu uzsils un naktī lēnām atdos siltumu, tādējādi siltumnīcā saglabājot temperatūru.Lai siltumnīcā būtu pietiekami daudz gaismas un tā mazāk uzkarstu, lai augi viens otru mazāk apēnotu, vislabāk to uzstādīt ziemeļu/ dienvidu virzienā.

Kā arī uzstādot siltumnīcu, vajadzētu izvēlēties vietu, lai tuvumā nav lapu koki, kas rudenī apbērs siltumnīcu ar lapām, kas veicinās pelējuma un ķērpju veidošanos uz siltumnīcas seguma materiāla. Arī, lai tuvumā esoša ēka, žogs, koks, dzīvžogs neapēno siltumnīcu.