Kā aizpildīt zaudētā zoba vietu?

23. March 2016 Uncategorized 0

zobu implantsVisiem stiprā dzimuma pārstāvjiem manā ģimenē parasti ir bijuši izturīgi un veselīgi zobi, tostarp arī man. Pie zobārsta eju regulāri, bet tās reizes, kad dodos uz pārbaudi, man ir vairāk kā atpūta, nevis uztraukuma un sāpju pilns process, pēc kura grūti atgūties. Esmu dzirdējis to, kādas skaņas cilvēki izdod, esot zobārsta krēslā. Brrrr….nav patīkami. Paldies Dievam, ka man līdz 35 gadu vecumam ir saglabājušies visi zobi, kuri pie tam ir veseli.

Kādā jūnija sestdienā ar draugiem nolēmām doties uz jūru, lai atpūstos un paliktu pa nakti, kā to bieži mēdzām darīt agrāk. Spaiņi ar šašlikiem, dārzeņi, kaut kas atspirdzinošs, peldbikses, pretapdegumu krēms…. Laikam visu esmu paņēmis. Pēkšņi aiz loga sadzirdēju automašīnas taurēšanu. Paskatījos ārā – jā, mani draugi jau gaidīja busiņā pie mājas. Paķēru visas mantas un devos lejā.

Laika apstākļi mūs patiesi lutināja. Bija silts, spīdēja saule, pie debesīm nemanīja nevienu mākoni. Nopeldējušies jūrā, sākām iekārtoties palikšanai pa nakti, kā arī gatavot vakariņas. Kad pabeidzām celt teltis, bija gatavs arī šašliks, kuru nopirku vietējā veikalā. Draugi atzina, ka tas esot ļoti gards, tikai nedaudz sīksts. Es vēl pasmējos: “Vai tad tev zobu nav, ka nevari sakošļāt?” un iekodos gaļas gabalā. Pēkšņi dzirdēju mutē kaut ko nokrakšķam un sajutu sāpes. Atvēru muti un izrādījās, ka esmu nolauzis pusi zoba. Turklāt tas atrodas visiem redzamā vietā, apakšā, priekšpusē. Draugi teica, lai neuztraucos un pirmdien aizeju pie zobārsta. Ceru, ka nepalikšu ar tukšu vietu mutē. Man iepriekš nekad nav rauti zobi!

Kad pirmdienā devos satikt savu ilggadējo draugu, zobārstu Uldi, viņš, apskatījis nolauzto zobu, nopūtās un atzina, ka tas būs jārauj ārā, bet man neesot jāuztraucas, jo tukšo vietu iespējams aizpildīt. Tā kā ne man pašam, ne arī maniem tuviniekiem līdz šim nebija jāsastopas ar šāda veida stomatoloģiskām procedūrām, neko daudz par protēzēm, zobu implantiem un tāda veida lietām nebiju dzirdējis. Nezināju, kā tos ievieto, kā tie izskatās, kādas ir blakusparādības un, galu galā, cik tas viss izmaksā. Uldis teica, ka mūsdienās implantu ievietošana nav sarežģīta, un viņš pastāstīs man gan par tiem, gan arī citiem veidiem, kā aizpildīt tukšo zoba vietu.

Es uzzināju, ka tūlīt pēc tam, kad tiek izrauta atlikušā zoba daļa, tajā vietā iespējams ievietot pagaidu protēzi, kura jānēsā, kamēr brūce sadzijusi un noformējas jauns kauls. Kad tas noticis, iespējams likt pastāvīgu konstrukciju, kura turēsies ilgāku laiku. Izmaksas esot ap 150 eiro.

Tā kā man būs jārauj ārā apakšējais priekšzobs, zobārsts teica, ka pastāvot iespēja starp blakus esošajiem zobiem ievietot pagaidu zobu, taču vispirms jānosaka, vai mans sakodiens pieļauj šāda veida procedūru veikšanu.

Vēl viena iespēja, kā aizpildīt tukšo vietu ir, tilta likšana, kronim piekarot zobu. Par laimi, tas nav tik biedējoši, kā izklausās. Sākumā tiekot izveidots adhezīvais tilts, kura metāla “ķepas” pielīmē pie blakus esošo zobu iekšējām virsmām, tās sasaistot. Šīs procedūras izmaksas mērāmas no 400 līdz 1100 eiro.

Trešais veids, par kuru Uldis pastāstīja, bija zobu implanta ievietošana. Tā esot modernākā zaudēto zobu atjaunošanas metode, kāda mūsdienās pieejama. Viena no tās priekšrocībām – nav nepieciešams iesaistīt veselos zobus, kuri atrodas blakus tukšajai vietai, turklāt šai procedūrai ir augsts izdošanās procents, proti, nav lieki jāsatraucas, ka implanta ievietošanas laikā kaut kas varētu noiet greizi. Zobu implanta ievietošana esot pakāpenisks process, tas nenotiek uzreiz. Sākumā žokļa kaulā tiek ievietota mākslīgā zoba sakne, bet pēc tam, kad tā ieaugusi (aptuveni trim līdz sešiem mēnešiem), saknei tiek pievienots mākslīgais zoba kronis, kuram ir keramikas pārklājums. Kā Uldis pastāstīja, šāds zaudētā zoba atjaunošanas veids ir diezgan drošs un arī noturīgs ilgtermiņā, tomēr ir jārēķinās ar salīdzinoši augstākām izmaksām. Viena zoba atjaunošana, izmantojot mākslīgo sakni, izmaksā ne mazāk kā 1200 eiro. Turklāt, ja ir nepieciešams veikt kaula papildināšanas procedūru (to veic gadījumos, kad virs zoba kroņa parādās tukša vieta), jārēķinās ar vēl papildus 500 – 700 eiro.

“Skaidrs. Un kā ar blakusparādībām?” vaicāju zobārstam.

“Ir šis tas, ar ko cilvēki sastopas pēc šāda veida procedūrām,” atbildēja Uldis.

Pēc implantēšanas mēdzot būt neliels pietūkums, kā arī varot just īslaicīgas sāpes. Procedūras laikā, protams, tiek injicēti medikamenti, lai mazinātu nepatīkamās izjūtas. Sākumā neesot ieteicams košļāt uz tās vietas, kurā ievietots implants, lai to nesabojātu. Dažkārt zoba implants mēdz ieaugt, taču, regulāri apmeklējot zobārstu, šādām problēmām nevajadzētu būt. Protams, pastāv arī 1 līdz 2 % iespēja, ka implants var izkrist, tomēr šāds risks ir pavisam neliels un pēc tam ir iespējams arī atkārtoti veikt zoba implantēšanu.