Kas ir endodontija?

07. March 2016 Uncategorized 0

endodontijaZobu sāpes ir ļoti nepatīkamas, turklāt tās mūs var piemeklēt jebkurā brīdī, sabojājot pat priecīgāko dienu. Gadās, kad uz viena no zobiem nevaram uzkost, jo tas ir jutīgs, tāpat arī karsta vai auksta dzēriena uzņemšana var radīt ļoti nepatīkamas izjūtas. Sastopoties ar šādu problēmu, to noteikti nevajadzētu ignorēt, jo, pastāv iespēja, ka ir iekaisis zoba kanāls. Jums būtu nepieciešams doties pie zobārsta, kurš noteiktu, vai nepieciešama endodontija jeb zoba kanāla ārstēšana. Šis process prasa daudz laika, kā arī finansiālus ieguldījumus. Endodontisti ir speciālisti, kuri palīdz pacientiem saglabāt zobu, ārstējot tā kanālu, sniedzot informāciju par to, cik konkrētajā gadījumā jāmaksā, kā arī to, vai zobu vispār iespējams saglābt. Nav pārsteigums, ka cilvēki mēdz novilcināt zobārsta apmeklējumu, kas ne tikai palielina iespēju, ka viņi var zaudēt slimo zobu, bet arī riskē ar augstāku maksu par stomatoloģiskajiem pakalpojumiem.

Kad bojāts zoba kanāls, pastāv divas iespējas – to izraut vai arī veikt tā ārstēšanu, kas mūsdienās ir ļoti attīstīta un tiek veikta mikroskopa kontrolē, tādējādi saglabājot zobu. Endodontija ir vienīgā iespēja, kā, neraujot zobu, tikt vaļā no tā sāpēm, ja pie vainas ir iekaisis kanāls.

Endodontiskās slimības ir sarežģītas, jo tās nav atklāti pamanāmas. Ja zobā ir caurums vai arī tas nolūzis, uzreiz redzam, kur vaina, taču iekaisušu kanālu iespējams atklāt tikai rentgenoloģiskas izmeklēšanas procesā. Turklāt endodontiju izmanto ne tikai tad, kad sastopamies ar akūtām sāpēm vai jutīgumu, bet arī gadījumos, kad zobi tiek sagatavoti protezēšanai.

Jums noteikti interesē, kā tiek veikta endodontija? Procedūras laikā, ārstējot zoba kanālu, tas tiek attīrīts no iekaisušiem audiem, baktērijām, kā arī citiem iekaisuma izraisītājiem. Zoba mīksto audu iekaisumu visbiežāk rada plaši pazīstama slimība – kariess, un to izraisa baktērijas. Ja kariesu laicīgi neatklāj un neārstē, mikroorganismi var nonākt līdz pulpai jeb zoba mīkstajiem audiem, veidojot iekaisumu. Endodontiska ārstēšana var būt nepieciešama arī gadījumos, kad dažādas veida zobu traumu vai citu defektu gadījumā skarta pulpa.

To, kā norit zoba kanāla ārstēšana, nosaka iekaisuma attīstības pakāpe un tā radītās sekas. Ja pie endodontista ir aiziets laicīgi un rentgenoloģiskajā izmeklēšanā redzams, ka iekaisums nav nonācis līdz pacienta žokļa kaulam, bet sasniedzis tikai zoba kanālu, endodontijas procedūru iespējams paveikt par vienā zobārsta vizītes reizē. Savukārt, ja iekaisums ir attīstījies līdz žokļa kaulam zem slimā zoba saknes, ārstēšanu parasti veic divās apmeklējuma reizēs. Tā kā procedūra ir sāpīga, ārstēšanu veic, izmantojot vietējo anestēziju, taču atsevišķos gadījumos arī iespējams intravenozi ievadīt nomierinošu medikamentu vai izmantot vispārējo narkozi. Katra no endodontijas procedūrām ir individuāla, tādēļ zobārsts jums izstāstīs par to, kura no atsāpināšanas iespējām jums ir piemērotākā.

Kā noteikt, vai jums ir zobu kanāla iekaisums? Par to var liecināt dažādas pazīmes. Kad iekaisis zoba nervs, parādās paaugstināta jutība uz karstu vai aukstu kairinātāju (dzēriens, ēdiens, straujas gaisa temperatūras maiņas telpā). Ap slimo zobu var novērot trulas vai asas sāpes, kuras sākas pēkšņi, turklāt tās visbiežāk saasinās, tuvojoties vakaram vai nakts laikā. Brīdī, kad nerva iekaisums kļūs hronisks, sāpes var mitēties, tomēr iekaisums turpinās, un tas var bojāt pat žokļa kaulu.

Ja manāt iepriekš minētās pazīmes, nekavējoties rezervējiet vizīti zobārstniecības iestādē, jo apzināta kavēšanās var radīt daudz nopietnākas problēmas.

Ārstēšanas cenrādis: http://www.adenta.lv/lv/arstnieciba/cenas/ortodontija/